DonanımGündem

Milli Mikro İşlemci; Çakıl!

Geçtiğimiz aylar ile birlikte Milli yapımlar arttı, sırada ise milli mikro işlemci olan Çakıl var. Çakıl henüz geliştirilme aşamasında olsa da büyük önem arz ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bilgi güvenliğinin “mutfağı” olarak adlandırdığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kanunun (TUBİTAK) Gebze’deki yerleşkesinde bulunan, Bilişim ve Bilgi güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyarete ederek yeni teknolojiler üzerinde yürütülen çalışmaları izledi.

Yeni çalışmaların hepsi basına yansımasa da önemli olan, bitmeye yakın teknolojiler Bakan Mustafa Varank tarafından incelendi ve sıcak temaslarda bulunuldu.

 

Varank, silah sistemlerinde kullanılan yabancı menşeli mikro işlemcilerinin yerini alabilecek Çakıl’ı inceledi. Oldukça hızlı ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci olduğunu vurgulayan Varank sözlerine “Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz, ve Çakıl’ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonun çalışmalarına başlanılacak.” ifadeleri ile devam etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı